Д-р Кантарджиев за лаймската болест, марсилската треска, кърлежите и пчелите

  • 14 юни 2018 08:04

  • 6087
  • 0
 Д-р Кантарджиев за лаймската болест, марсилската треска, кърлежите и пчелите
© БНТ

Има два вида превенция от кърлежи. Първо косенето и пръскане на тревите, второто са репелентите за пръскане по тялото. В момента вали много, което компрометира пръскането, хората трябва да внимават.Това заяви директорът на Центъра по заразни и паразитни болести д-р Тодор Кантарджиев в сутрешния блок на БНТ.

"На майките не им е работа да пускат децата си в тревата, да се внимава и в междублоковите пространства. Нека хората, които се разхождат да се оглеждат след това. Колкото по-малко стои един кърлеж, толкова по-малко има възможност за зараза", каза още той.

"Лаймската болест се появява като кожен обрив, с размер на стотинка, на по-късен етап около 6-7 см с блед център. Трябва кърлежа да е престоял над 24 часа за зараза, а паниката сред хората е голяма. На 100 заразени кърлежа в Европа само 1 човек заболява. Нека паниката не е масова", допълни д-р Кантарджиев.

"Марсилската треска се пренася от кучета и кърлежи, на мястото, което е ухапал кърлежа става черно петно, типично е за южните части на България. Нека се наблюдава мястото на ухапване дали ще стане черно, ако е почерняло да се отиде на лекар", съветва докторът.

"И двете болести се лекуват с антибиотик, но ако е правилният", разкри Кантарджиев.

"Лятото отровата на пчелите е по слаба, но да се внимава с яденето на плодове, ужилването по лицето и език е опасно. Хората, които са алергични знаят, че трябва да носят инжекциите с лекарства си. Има и народно поверие, че ако на мястото на ужилването се сложи ушна кал -помага. Все пак да не се избягва лекарската помощ", завърши д-р Тодор Кантарджиев.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
6087 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини