Стенопис чисти въздуха в Рим

  • 30 октомври 2018 08:38

  • 1146
  • 0
Стенопис чисти въздуха в Рим
© Pixabay

В италианската столица се появи най-големият в Европа стенопис, който може да пречиства въздуха от замърсяване, пише "Монитор".

Стенописът, нарисуван от известния художник на графити Федерико Маса, с псевдоним Йена Круз, покрива голяма част от къща в краен южен квартал на Рим, според в. "Месаджеро".

Стенописът, чиято площ е почти 1000 кв. метра, е направен чрез специална техника и бои, благодарение на които може да абсорбира смога и да пречиства въздуха. Пречистващият му ефект се равнява на способността за поемане на замърсен въздух на трийсет широколистни дървета. Сюжетът на рисунката също е символичен - изобразена е огромна синя чапла, която яде вредители сред замърсено море.

Художникът, който работи основно в Милано, но също така и в Ню Йорк и Барселона, отдавна обръща внимание в творбите си на опасността от климатичните промени и замърсяването на околната среда.

Междувременно стана ясно, че температурите в североизточната част на обширния китайски район Цинхай-Тибетско плато, често наричан Покрива на света, са се повиши повече от три пъти по-бързо от средното за света.

От платото, простиращо се на 1000 км от север на юг и над 2000 км в посока изток-запад, извират много от най-дългите реки в света, включително китайската Яндзъ. То е дом на крехка екосистема, която е силно чувствителна към глобалното затопляне.

Средната температура в района Цинхай на платото се е увеличила с 0,43 градуса по Целзий на десетилетие спрямо средното световно равнище от 0,12 градуса по Целзий, съобщи китайската агенция Синхуа, позовавайки се на данни от провинция Цинхай.

Статистиката сочи, че между 1961 г. и 2017 г. районът е станал и по-влажен. Средното годишно количество валежи се е повишило с 8,0 мм на десетилетие.

При сегашния темп на затопляне световните температури вероятно ще се покачат с 1,5 градуса по Целзий между 2030 и 2052 г. след повишението с 1 градус над нивата от прединдуструалната епоха, отбелязано от средата на 19 век, съобщи по-рано този месец ООН.

Според доклада на организацията обществото трябва да направи безпрецедентни промени в начина, по който потребява енергия, пътува и строи.

Глетчерите по цялото Цинхай-Тибетско плато и съседните му райони са се свили с 15 процента през последния половин век, съобщиха държавни медии миналия месец.

Топенето на глетчерите в резултат от по-високите температури е довело до увеличаване на езерата и засилен приток на води в реките, които водят началото си от областта.

Езерото Цинхай, което е най-голямото в Китай, се е увеличило до 4400 кв километра. Това е най-голямата му площ от близо две десетилетия.

Последвайте канала на

Novini.bg
1146 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини