Ядрен експерт: АЕЦ „Козлодуй“ се превръща в ядрено бунище, носещо рискове за националната сигурност

  • 06 юни 2019 08:45

  • 3214
  • 4
© Кадър: БТВ

Осъществяването на проекта за АЕЦ "Белене" ще увеличи цената на тока двойно. Цената на нови атомни централи е от АЕЦ „Козлодуй“ дава енергия от 5 стотинки на киловатчас. Новата централа освен тези разходите ще трябва да изплаща и капиталовите разходи. Всеки инвеститор търси и печалба. Това означава 4 пъти по-скъпа енергия от тази на АЕЦ „Козлодуй“. Това обяви в ефира на БТВ експерт по ядрена енергетика проф. Георги Касчиев.

Друга негативна последица от осъществяването на АЕЦ "Белене" е, че и сега имаме свръхизлишък на мощности. За да влезе на пазара, трябва да се изключат част от мощностите и затова ТЕЦ „Марица Изток“ 2 ще фалира до една година. Друга опасност е, че трябва да се подготвим за авария, защото районът на новата ядрена централа е в високо сеизмичен район. Премълчава се и дали бетонната площадка под АЕЦ "Белене" не е пропукана от голямото наводнение в района. Друго – отработените отпадъци от АЕЦ „Козлодуй“ продължават да се струпват в района на централата, която се превръща в едно ядрено бунище, което започва да носи рискове за националната сигурност", предупреди проф. Касчиев.

"Сумата, която беше предвидена за извозването на тези отпадъци и отработването им в Русия, са изхарчени. Така пред бъдещите поколения остава задачата да платят милиарди, за да се справят с този проблем. „Изискванията на националната стратегия за управление на радиоактивните отпадъци са поне 50 тона тежко радиоактивни метали да се изнасят всяка година от площадката на работещата ни ядрена централа“, разяснява експертът.

Той обяснява още, че след изваждането на отработеното ядрено гориво от реактора то се премества в охлаждащи басейни и след три-до петгодишен престой там се премества в междинно хранилище, където може да остане до 50 години. След това силно радиоактивният отпадък би трябвало да се преработи като се отделят плутоният, уранът и високоактивните продукти на деленето. Последните се смесват с разтопено стъкло и се затварят херметично в метални контейнери. След това те би трябвало да бъдат погребани завинаги в подходящи специални подземни хранилища, обяснява експертът.

До 1989 г. използваното у нас ядрено гориво е било връщано в Съветския съюз. Година по-късно в АЕЦ "Козлодуй" се изгражда хранилище за съхранение на ОЯГ под вода. Работещите тогава шест ядрени блока годишно генерират около 90 т тежки радиоактивни метали (ТМ) в ОЯГ и с времето хранилището започва да се запълва и затова се възобновява практиката за извозване на използваното гориво в Русия, където след остъкляването му, тя да започне да ни го връща за погребване след 2025 г. Това означава да се изгради подземно хранилище за високо радиоактивни отпадъци (РАО), чиято цена е около 4 млрд. евро, а може би и повече, посочва ядреният експерт.

"С изказването си пред ТАСС президентът Румен РадевРумен РадевРумен Георгиев Радев е български военен, генерал-майор от резерва. Бивш командир на даде знак, че не е забравил кой го е предложил да бъде избран за президент", каза още проф. Георги Касчиев. "Вчера българският президент коментира темата АЕЦ „Белене” като каза пред руската информационна агенция, че проектът е неизбежен. „Според мен не му е работа на президента да казва кое трябва да се построи, кой да го построи и тъй нататък. Такива знаци се дават точно преди такива посещения”, посочи Касчиев в контекста на посещението на Радев в Москва.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
3214 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар
edikoisi

2019.06.06 | 15:57

4

За отпадаците трябва да има човек който отговаря за тях тука е мърлящина по скоро .Но най евтиният ток е от атомните централи не най-скъпият всички развити страни правят ядрени централи както САЩ,Русия,Китай,Индия,Турция стига с тези глупости .Това че наще управляващи го виждат като бездънна яма за крадене на пари е друг въпрос.

12

2019.06.06 | 12:27

3

За Радев излъг.аха, че бил НАТО-вски генерал и хората масово гласуваха за него. Чак после стана ясно, че е бил спуснат от Решетников и е руски аген.т. И затова подкрепя Белене. И да се строи Белене, при положение, че дори само едно наводнение е съсипало анти сеизмичните възглавници, е национално предател.ство. Какво остава при истинско земетресение - Белене е толкова близо до Вранча, най-земетръсната зона в Европа. Втори Чернобил ли искат руските поддръжници и национални предател.и? Какво пречи реакторите да се сложат в Козлодуй, а построеното в Белене да стане някаъв логистичен център например?

гост

2019.06.06 | 10:23

2

За отпадъците и отработеното гориво е прав. Явно има виновен, който не си е вършил работата. За всичко останало, да се произнасят съответните специалисти.

Умник Гюро

2019.06.06 | 10:14

1

Русия е враг номер едно на България. АЕЦ Белене няма да се случи. Който иска триглави деца с пет ръце, да си строи атомни централи в Сибир.

Добави коментар

Свързани видеа

Водещи новини